Wydawcą jest założone w 1919 roku Towarzystwo Wiedzy Obronnej.
Proces recenzji
- Wszystkie nadesłane artykuły poddawane są procesowi recenzowania. Procedura recenzyjna zgodna jest z zaleceniami Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego (Dobre praktyki w procedurach recenzyjnych).
- Teksty przygotowane niezgodnie z Wymogami technicznymi nie będą przyjmowane przez Zespół Redakcyjny.
- Wstępnej formalnej i merytorycznej oceny tekstów dokonuje Zespół Redakcyjny przed skierowaniem do recenzji zewnętrznych.
- Do oceny każdego artykułu powołuje się dwóch niezależnych recenzentów – spoza jednostki naukowej, w której jest afiliowany autor artykułu.
- Wyboru recenzentów dokonuje Zespół Redakcyjny.
- Raz do roku publikowana jest na stronie czasopisma zbiorcza lista recenzentów z danego roku kalendarzowego.
- Między recenzentami i autorami artykułów nie występuje konflikt interesów; w razie potrzeby recenzent podpisuje deklarację o niewystępowaniu konfliktu interesów.
- Procedura recenzowania przebiega z zachowaniem zasad poufności – recenzenci i autorzy nie znają swoich tożsamości (double-blind review process).
- Recenzja ma formę pisemną i kończy się jednoznacznym wnioskiem co do dopuszczenia artykułu do publikacji albo jego odrzucenia. Recenzja pozytywna nie wyklucza sformułowania przez recenzenta warunków koniecznych do opublikowania tekstu (niezbędnych korekt).
- Przyjęcie danego tekstu do dalszej procedury wydawniczej wymaga dwóch pozytywnych recenzji. Jako poztywne przyjmuje się: tekst może być opublikowane w obecnej postaci, tekst może być opublikowany po wprowadzeniu poprawek oraz tekst wymaga wprowadzenia poprawek i ponownej recenzji. W wypadku dużej rozbieżności (np. jedna recenzja pozytywna nie wymagająca ponownej recenzji i jedna negatywna) Redakcja może zdecydować o zmianie recenzenta do ponownej recenzji.
- Kryteria kwalifikowania lub odrzucenia artykułu są zawarte w formularzu recenzji.
- Nazwiska recenzentów poszczególnych publikacji/numerów nie są ujawniane.